Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FOTEL ERGONOMICZNY CZY KRZESŁO BIUROWE?

2022-07-22

FOTEL ERGONOMICZNY CZY KRZESŁO BIUROWE?

Wykonujesz prace biurową ? Czy wiesz o tym, że rocznie spędzasz przed komputerem prawie 2000 godzin przyjmując, że masz tylko jeden etat. Ten argument powinien przekonać każdego, żeby zainwestować w swój komfort pracy i nabyć fotel ergonomiczny. Niestety złe siedzenie ma bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka. W tym artykule dowiesz się jak wybrać odpowiedni fotel (lub krzesło), tak aby był dla Ciebie najzdrowszy i służył Ci przez wiele lat.

KRZESŁO CZY FOTEL?

Na rynku dostępne są fotele ergonomiczne i krzesła biurowe pomiędzy nimi istnieje duża różnica. Musisz jednak pamiętać, że nawet najtańszy produkt powinien posiadać certyfikat jakości. Oznacza to, że przedmiot spełnia minimalne wymagania ergonomiczne określane przez normy. Jak wybrać odpowiedni fotel, lub krzesło? To proste, kieruj się zasadą  im więcej spędzasz czasu w pozycji siedzącej, tym lepszej jakości fotela potrzebujesz. W przeciwnym razie narażasz swoje zdrowie na szwankowanie. Ból pleców, kręgosłupa, głowy, cierpnięcie nóg - z tymi dolegliwościami będziesz się borykać jeśli nie zadbasz o właściwą pozycję podczas pracy. Jeśli już odpowiedziałeś sobie na pytanie ile godzin spędzasz przed komputerem, to decyzja czy wybrać fotel, czy krzesło jest oczywista.

KRZESŁA BIUROWE są ciężkie i zwykle ich regulacja opiera się wyłącznie na poziomie wysokości i odchylenia. Ich ergonomia nie jest idealna, dlatego krzesło nadaje się do krótkiej pracy maksymalnie 2 godziny dziennie.

Zaś FOTEL ERGONOMICZNY jest bardziej elastyczny, posiada wiele regulacji. Ustawiając wiele elementów, możesz go dopasować do własnego ciała, dlatego nadaje się do wielogodzinnej pracy w biurze czy w home office. Taki fotel jest obowiązkowy jeśli już cierpisz na dolegliwości bólowe lub choroby kręgosłupa. Używanie na co dzień fotela ergonomicznego zapobiegnie pogłębianiu się choroby. Fotel nie jest lekarstwem, ale z pewnością poprawi codzienny komfort i wymusi poprawną postawę co złagodzi ból i uczucie cierpnięcia nóg.

KRYTERIA PRZY WYBORZE FOTELA LUB KRZESŁA

WAGA UŻYTKOWNIKA

Fotel lub krzesło zawsze wybieraj pod swoje preferencje. Twoja waga jest istotna. Standardowo fotele jak i krzesła mają wagę dopuszczalną do 110 kg. Lepsze modele wytrzymują bez problemu ciężar do 150 kg. Te bardziej wytrzymałe fotele nadają się również dla wysokich osób.  

REGULACJA POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW

Bardzo ważne jest, żeby fotel miał możliwość ustawienia każdej części osobno, tak by dobrać odpowiednie ułożenie pod własne ciało. W fotelu możesz wyregulować:

SIEDZISKO

To właśnie na nim siedzimy w niektórych modelach foteli siedzisko można przesuwać do przodu i do tyłu. Jest ważne, aby między końcem siedzenia, a kolanami było kilka centymetrów wolnej przestrzeni, jednocześnie należy oprzeć biodra na oparciu. Krzesła nie dają takiej możliwości.

WYSOKOŚĆ

Tą funkcje zazwyczaj posiadają wszystkie modele. Aby prawidłowo ustawić wysokość należy ułożyć nogi pod kątem prostym.

OPARCIE

Ten element podtrzymuje plecy. Ważne jest aby jego wyprofilowanie przypominało linę kręgosłupa, dzięki temu z pewnością usiądziesz wygodnie. Większość foteli ergonomiczny ma regulowany odcinek lędźwiowy. ZAGŁÓWEK To dzięki niemu odciążasz odcinek szyjny, zazwyczaj regulowany jest w pozycji góra dół. Krzesła przeważnie go nie posiadają.

PODŁOKIETNIKI

Podtrzymują łokcie powinny być ustawione w ten sposób by nadgarstki nie opierały się o podłokietniki. Lepsze modele foteli posiadają regulacje na płaszczyźnie góra dół i tył przód.

MATERIAŁ

Najczęściej spotykany materiał to SKÓRA EKOLOGICZNA, oraz SIATKA. CO wybrać?

Skóra – jest łatwa do czyszczenia, ale nie oddycha w lato używanie tego typu krzeseł nie należy do najprzyjemniejszych.

Materiał tekstylia siatka – jest oddychając w lato przewiewny w zimę zatrzymujący ciepło. Jest wytrzymały, nie przeciera się.

domogrodimy.pl Reviews with ekomi-pl.com pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel